سبد خرید 0
« بازگشت به لیست مقالات | یکشنبه 20 بهمن 1398 در ساعت 18 : 47 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دوران کودکی یعنی دورانی پر از شادی و نشاط، بازی های پر جنب و جوش، داشتن انواع اسباب بازی های رنگی، عروسک بازی، ماشین بازی و بازی های گروهی؛ اما از زمانی که شبکه های مجازی و گوشی های هوشمند که درواقع برای افراد بزرگسال ساخته شده اند نه تنها بزرگسالان بلکه کودکان را نیز درگیر کرده است. تا جایی که کودک از سن چهار یا پنج سالگی به جای اینکه با اسباب بازی های خود بازی کند در گوشه ای از خانه بی تحرکت نشسته و در حال انجام بازی های دیجیتالی است. بازی های دیجیتالی مانع شکل گیری شخصیت کودکانی می شود در صورتی که  بازی هایی مانند خاله بازی، پلیس بازی، عروسک بازی و ماشین بازی به کودک شخصیت می دهند و او را به دنیای اطراف متصل می کند. همانطور که می دانید بازی های گروهی و اسباب بازی ها به تقویت مهارت های ذهنی و جسمی کودک ما کمک می کنند و کودک با قرار گرفتن در یک جمع دوستانه اعتماد یه نفس خود را تقویت می کند و روز به روز در برقرار کردن رابطه قوی می شود و به اصطلاح فردی اجتماعی می شود اما بازی های دیجیتالی دقیقا برعکس این عمل می کنند، کودک با انجام دادن بازی های دیجیتالی خود را محکوم به تنهایی می کند و این مساله باعث می شود تا کودک فردی پرخاشگر به بار آید. به این نکته توجه کنید که فرزندتان هر چه بیشتر با گوشی و تبلت بازی کند گوشه گیر تر خواهد شد و به این موضوع که تنهایی در یک گوشه از خانه بازی کند عادت خواهد کرد و این اتفاق آینده کودک را تحت تاثیر قرار می دهد و کودک هیچ خاطره خوبی از بازی های دوران کودکی نخواهد داشت در صورتی که می تواند با برداشتن اسباب بازی های خود و بازی کردن در میان هم محله ای ها خاطرات خوبی را از کودکی خود در ذهن ثبت کند. مهم ترین نقش را شما دارید چراکه هدایت کودک بر عهده شماست، برای اینکه کمی خستگی خود را در کنید فرزندتان را در دام بازی های نصب شده ای که در گوشی خود دارید نیندازید، این موضوع باعث می شود که از کودک خود غافل باشید. کودک در حقیقت نیاز دارد تا در کنار شما با اسباب بازی هایش سرگرم بازی کردن باشد و توانایی های خود را به شما نشان دهد تا از سمت شما تایید شود. اما زمانی که در یک گوشه نشسته و بازی های دیجیتالی انجام می دهد فرصت عرض اندام و خود نمایی را در برابر شما ندارد و به طبع تایید و تشویق شما را نمی بیند و این خلاء در وجود او باقی می ماند.

کودکانی که اسباب بازی ندارند

زمانی که فرزند شما در حال بازی کردن با یک اسباب بازی فکری باشد از اینکه مراحل بازی فکری را یکی پس از دیگری طی می کند و شما او را تشویق می کنید حس خوبی خواهد داشت و این حس رضایت به او نیرو می دهد تا به ماجراجویی های سازده خود ادامه دهد. زیگموند فروید نخستین روان درمانگری بود که به اهمیت تاثیر بازی و اسباب بازی خوب بر روی شخصیت کودکان اشاره کرد، او در یکی از کتاب های خود به نام "فراسوی اصل لذت" در مورد تاثیر اسباب بازی هایی که با روحیات کودک سازگار است نوشت و بازی را انعکاس فانتزی های کودکانه و راهی برای تخلیه اضطراب دانست. محیط خانه و خانواده و همچنین محل زندگی و اجتماعی که کودک در آن قرار می گیرد در گرایش های او تاثیر مهمی دارند. در محیط خانه در مقابل فرزندتان کمتر با گوشی هوشمند خود کار کنید و بیشتر با کودک بازی کنید تا گرایش فرزندتان به سمت بازی و اسباب بازی باشد. اگر یک کودکی که گرفتار بازی های دیجیتال شده است را با یک کودکی که هر روز با اسباب بازی های خود بازی های پر جنب و جوش انجام می دهد مقایسه کنید متوجه خواهید شد که کودک فعال هم سلامت تر است و هم در برقراری ارتباط اعتماد به نفس بیشتری دارد. اگر توجه کرده باشید بازی های کامپیوتری یک موضوع را تکرار می کنند به عنوان مثال در بازی های ماشینی کودک همیشه در حال مسابقه دادن است و یا در بازی های دخترانه کودک با در اختیار داشتن چند نوع وسیله محدود در حال آرایش یک صورت غیر طبیعی است اما در واقعیت کودک با در دست داشتن اسباب بازی می تواند خلاقیت خود را به کار گیرد و موضوع بازی را هر جور که می خواهد تغییر دهد.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
در خرید اسباب بازی مراقب باشید غیر مجاز ها را انتخاب نکنید در خرید اسباب بازی مراقب باشید غیر مجاز ها را انتخاب نکنید اسباب بازی کودکان زیر یک سال و نوزاد را چگونه باید شست اسباب بازی کودکان زیر یک سال و نوزاد را چگونه باید شست خرید انواع اسباب بازی مجاز برای یک ساله ها خرید انواع اسباب بازی مجاز برای یک ساله ها برای نوزادان از بدو تولد تا یک سال چه اسباب بازی هایی بخریم برای نوزادان از بدو تولد تا یک سال چه اسباب بازی هایی بخریم تقویت مهارت تصمیم گیری کودک برای انتخاب بهترین اسباب بازی تقویت مهارت تصمیم گیری کودک برای انتخاب بهترین اسباب بازی خرید اسباب بازی های خنثی و مزایایی که دارند خرید اسباب بازی های خنثی و مزایایی که دارند پیش از خرید اسباب بازی با خطرات آن ها آشنا شوید پیش از خرید اسباب بازی با خطرات آن ها آشنا شوید داستان اسباب بازی ها و خاطراتی که در 20 سال ساخت داستان اسباب بازی ها و خاطراتی که در 20 سال ساخت خرید اسباب بازی های خاص و کاربردی را به جنسیت محدود نکنید خرید اسباب بازی های خاص و کاربردی را به جنسیت محدود نکنید ساخت اسباب بازی جدید در خانه ساخت اسباب بازی جدید در خانه خرید اسباب بازی برای کودک از بدو تولد تا 6 ماهگی او خرید اسباب بازی برای کودک از بدو تولد تا 6 ماهگی او اسباب بازی استاندارد چه ویژگی هایی باید داشته باشد اسباب بازی استاندارد چه ویژگی هایی باید داشته باشد شاید کپی کردن اسباب بازی ها بد نباشد اما کپی کردن فرهنگ غربی حتما بد است شاید کپی کردن اسباب بازی ها بد نباشد اما کپی کردن فرهنگ غربی حتما بد است کنترل اسباب بازی ها در دست کودک است کنترل اسباب بازی ها در دست کودک است کدام اسباب بازی ها می توانند مضر باشند کدام اسباب بازی ها می توانند مضر باشند با اسباب بازی ها فرزندتان را به یک نابغه خلاق تبدیل کنید با اسباب بازی ها فرزندتان را به یک نابغه خلاق تبدیل کنید روش هایی مناسب برای ضدعفونی کردن انواع اسباب بازی ها روش هایی مناسب برای ضدعفونی کردن انواع اسباب بازی ها نکاتی جالب برای مرتب چیدن اسباب بازی ها در اتاق بازی کودک نکاتی جالب برای مرتب چیدن اسباب بازی ها در اتاق بازی کودک نحوه ضدعفونی کردن اسباب بازی های پارچه ای و باتری خور نحوه ضدعفونی کردن اسباب بازی های پارچه ای و باتری خور آمار خرید و فروش اسباب بازی در سراسر جهان آمار خرید و فروش اسباب بازی در سراسر جهان
10 / 10
از 1 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()