سبد خرید 0
« بازگشت به لیست مقالات | چهارشنبه 14 آذر 1397 در ساعت 12 : 58 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

چرا باید به وجود اسباب بازی اهمیت داد؟

امروز میخواهیم درباره موضوعی مهم در مورد تاثیر بازی و اسباب بازی در سنین پایین کودک و نقش آن در بزرگ سالی آن ها با شما صحبت کنیم و این که وسایل کمک آموزشی تا چه حد می تواند در رشد و شکوفایی ذهن کودکان موثر باشد. سازمان جهانی یونسکو به همراه موسسه برنارد لی در سال های 1978 میلادی با همکاری یکدیگر برای اولین بار نمایشگاه اسباب بازی در ساختمان یونسکو در پاریس دایر کردند. این نمایشگاه به نقش اسباب بازی های قدیمی و بومی پرداخته بود و این که تاثیر این مدل از اسباب بازی ها در رشد ذهن و رفتار کودک تا چه حد می تواند موثر باشد. پس از برگذاری این نمایشگاه و گردهمایی بین المللی در شهر لندن  در راستای نقش اسباب بازی در رشد کودک و اهمیت وجود آن برای کوکان تصمیماتی اتخاذ شد و نتیجه آن کتابی بود که در مورد نوع اسباب بازی و نوع بازی منتشر شد. در سال های 1960 تا 1970 نزدیک به یک دهه تحقیقات و جلسات متعددی بین کشور های آمریکا و انگلستان در راستای نقش بازی ها و وسایل کمک آموزشی در کتب درسی کودکان پرداختند و به این نتیجه رسیدند که اسباب بازی ها و وسایل کمک آموزشی بخش جدا نشدنی از چرخه درس و آموزش آن ها است. در این پژوهش ها متوجه شدند که در نوع آموزش و بازی باید شرایط اقلیمی و فرهنگ هر منطقه متناسب با فرهنگ بومی همان منطقه تدوین شود.

چرا باید به وجود اسباب بازی اهمیت داد

در طول تاریخ انسان ها همواره از سنین کودکی تا بزرگسالی و حتی کهن سالی به دنبال سرگرمی و بازی بوده اند و این موضوع اهمیت نقش بازی و نوع انجام آن و مدل های مختلف اسباب بازی را نشان میدهد. بازی و اسباب بازی نه فقط به جهت داشتن هیجان یا سرگرمی موضوع مهمی بوده، بلکه انسان با بازی کردن در حال کسب مهارت های زندگی و برقراری ارتباط با هم نوع خود است و این موضوع می تواند مهم تلقی شود زیرا با برقراری ارتباط توسط بازی انسان در اجتماعی کوچکتر قرار می گیرد و همین موجب یادگیری رفتارهای درست اجتماعی می شود. پس این جا اهمیت نوع بازی و مدل اسباب بازی بیش از پیش نمایان شده و باید خانواده ها به این موضوع نگرشی بهتر داشته باشند. به طور مثال یکی از بازی های جذاب برای کودکان این است که به تقلید از یک زندگی واقعی و مدل کوچکتر آن را با دوستان و هم سن و سالان خود بازی کنند که در فرهنگ ما کودکان اسم این بازی جذاب را خاله بازی می نامند. در این بازی می توان علاقه ذاتی کودکان به کسب مهارت های زندگی را به زیبایی دید و این که بازی نه تنها سرگرمی بسیار جذابی است بلکه می تواند به کودک برای رشد شخصیت و مهارت های اجتماعی کمک کند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و صنعت اسباب بازی وسایل و بازی های بسیار مفیدی روانه بازار شده که می توان با انتخاب صحیح اسباب بازی های مناسب کمک شایانی در این زمینه به کودکمان داشته باشیم.

چرا باید به وجود اسباب بازی اهمیت داد

این مهم باعث شده تا دولت کشورمان به دلیل این که ممکن است برخی خانواده ها در استان های مختلف توانایی خرید اسباب بازی را نداشته باشند قانونی تصویب کرد که خبر آن را چندی پیش از رسانه ها شنیدیم که باید در هر مدرسه یک اتاق بازی وجود داشته باشد تا کودکانی که به هر دلیل امکان دست رسی به اسباب بازی مناسب را نداشته بتوانند این امکان را داشته تا با وسایل بازی مناسب مشغول بازی و سرگرمی شوند. البته انتخاب نوع اسباب بازی و این که آن بازی در چه زمینه می تواند به کودک کمک کند بسیار هائز اهمیت است. به طور مثال اسباب بازی هایی که خود کودک در ساخت آن نقش دارد می تواند هماهنگی خوبی بین مغز و حرکات دست و چشم کودک ایفا کند یا کتاب ها و نوار های شعر و موسیقی می تواند به ادبیات و بیان کودک کمک کند. بازی فکری ها مثل اسباب بازی فکری پازل، مونوپولی و یا حتی شطرنج و امثال این بازی ها می تواند باعث رشد هوش وخلاقیت کودک شود. اسباب بازی های تحرکی مثل انواع ماشین ها یا انواع توپ های بازی باعث تحرک بیشتر و به سبب آن قوی تر شدن عضلات بدن و اعتماد به نفس کودک می شود. شخصیت های کارتونی و عروسک های حیوانات میتواند تخیل کودک را تقویت کرده و باعث خلاقیت آن ها شود.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
10 / 10
از 1 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()