سبد خرید 0
« بازگشت به لیست مقالات | پنجشنبه 22 فروردین 1398 در ساعت 16 : 6 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

کودکان را به راحتی می توانید روانشناسی کنید. بهترین زمان برای روانشناسی کودک وقتی است که او در حال بازی است. به نوع رفتار کودک خود با همبازی هایش توجه کنید، به نوع رفتار کودک با اسباب بازی هایش دقت کنید. کودک هنگام بازی خود را کاملا بیرون می ریزد زیرا با تمام احساساتش بازی می کند. اگر کودک را به حال خود بگذارید تمام روز را سرگرم بازی کردن با اسباب بازی هایش است و زمان خود را اینگونه پر خواهد کرد. این عمل فرزند خود را بیهوده ندانید زیرا بازی برای یک کودک یک امر طبیعی و ضروری است. بازی بستری برای رشد و شکوفایی یک کودک است و اسباب بازی های او ابزار هایی برای کشف استعداد ها و تقویت مهارت های اوست. هرچه سن کودک بیشتر می شود تنوع بازی های او نیز بیشتر خواهد شد. و هرچه بزرگتر می شود اسباب بازی های پیچیده تری باید برایش تهیه کنید. گمان نکنید که فرزند شما به مدرسه می رود باید بازی گوشی هایش را کنار بگذارد. بلکه بازی و فعالیت باعث سلامت روحی کودک می شود و در نهایت منجر به پیشرفت درسی او خواهد شد.

روانشناسی کودک با نگاه کردن به بازی و اسباب بازی او

بازی گروهی و قرار گرفتن کودک در اجتماع کوچک و دوستانه برای او می تواند بسیار آموزنده و مفید باشد. زیرا کودک در بازی گروهی می تواند با قوانینی چون (رعایت حق تقدم، همکنش و بخشندگی، برد و باخت، صف و نوبت، تلاش برای پیروزی، شراکت، احترام گذاشتن به نظرات درست جمعی و...) آشنا شود و قوانین را بیاموزد. شما نیز از این فرصت طلایی استفاده کنید و کار های او را هنگام بازی گروهی زیر نظر داشته باشید. ببینید فرزندتان در بازی گروهی اسباب بازی خود را به همبازی هایش می دهد؟ یا اینکه از همبازی خود اسباب بازی طلب می کند. ببینید کودک شما قوانین بازی گروهی را رعایت می کند؟ شما اینگونه می توانید رفتار کودک خود را بسنجید و در نهایت برای اصلاح رفتار های جمعی او اقدام نمایید. بازی گروهی و قرار گرفتن کودک در اجتماع منجر به افزایش اعتماد به نفس او می شود. گاهی خودتان در خانه گروه تشکیل دهید و اسباب بازی های کودک خود را بیاورید و مشغول بازی با او شوید. قوانین و مقررات بازی گروهی دوستانه با بازی گروهی خانوادگی بسیار فرق دارد. رفتار کودک نیز نسبت به گروه ها تغییر می کند. با این کار اخلاق و رفتار کودکتان را از دو جهت می توانید بسنجید.

گاهی خود کودک از پدر و مادر طلب می کنند تا به بازی ها و حرکاتی که یاد گرفته است نگاه کنند. باعلاقه به تماشای حرکات کودک خود نگاه کنید. او هنگام بازی با اسباب بازی ها حرکتی جدید کشف کرده است که می خواهد به شما از توانایی هایش بگوید و آن حرکت را انجام دهد. حتما از دید شما این حرکت ساده است اما کودک تازه شروع کرده به یادگیری و هنوز خیلی چیز ها را نمی داند. حرکات او را تشویق کنید و به او بگویید تا این حرکت را به شما یاد دهد. اسباب بازی او را بردارید و حرکت را به شکل صحیح تکرار کنید تا کودک حرکت درست را از روی دست شما ببیند و یاد بگیرد و حرکت خود را اگر اشتباه است اصلاح کند.

نوع انتخاب اسباب بازی هر کودک نشان دهنده خلق و خو و اخلاقیات اوست. به عنوان مثال مدل های مختلفی از اسباب بازی پسرانه در فروشگاه وجود دارد اما چرا فرزند من به سمت اسباب بازی ست دکتری می رود و آن را انتخاب می کند و یا چرا فرزند من علاقه زیادی به حرکات اکشن و پلیسی دارد و اسباب بازی ست پلیس را برای بازی انتخاب میکند. و یا در میان دختر بچه ها برخی از آن ها به عنوان مثال اسباب بازی چرخ خیاطی انتخاب می کنند و دیگری به سمت لباس پری دریای شخصیت کارتونی محبوب خود می رود. سبک زندگی و نوع رفتار پدر و مادر در خانه و محیط زندگی تاثیر مستقیم روی این مساله دارد. کودک مانند نوار خامی است که از اول زندگی خود شروع به پر کردن اطلاعات در خود می کند و با بزرگ تر شدن اطلاعات ضبط شده را پخش می کند. از اینکه فرزندتان به سمت اسباب بازی های خشن و اکشن می رود خوشحال باشید زیرا انرژی کودک شما زیاد است از این فرصت استفاده کنید تا از او یک قهرمان ورزشی بسازید و یا اگر کودک شما گرایش به اسباب بازی فکری دارد حتما می توانید او را تبدیل به یک نخبه کنید. به اخلاق و رفتار و خلق و خوی کودک می تواند شکل داد اما هرگز نباید به او چیزی را تحمیل کرد بلکه باید او را در راستای علایق و استعداد هایش همراهی کرد تا در زمینه مورد علاقه خود پیشرفت کند.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
10 / 10
از 1 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()