سبد خرید 0
« بازگشت به لیست مقالات | دوشنبه 20 اسفند 1397 در ساعت 20 : 6 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

کودک باید تشویق شود تا بعد از عروسک بازی یا هر بازی دیگری تمام اسباب بازی های خود را مرتب در جای خودشان جمع کند. در واقع به دمبال راه حل هایی باشید تا حرف های خود را در قالب بازی به کودک منتقل کنید و از او یک کودک مسئولیت پذیر بسازید. در مرحله اول با کودک باید جوری سخن گفت که او کاملا متوجه شود بسیار ساده حرف بزنید او هنوز معنی خیلی کلمات را نمی داند و با مفهوم آن ها آشنا نیست. یا فقط در یک جمله کوتاه از او کاری را نخواهید. شما به کودک خود می گویید اسباب بازی هایت را مرتب کن! عروسک هایت را از روی زمین بردار! در اینجور مواقع کودک برایش گنگ است که چگونه اسباب بازی های پخش شده خود را جمع کند. به قول معروف او نیاز به سرمشق دارد. به سمت عروسک ها یا اسباب بازی های کودک بروید چندتا از آن ها را بردارید و در جای مخصوص خودشان درون سبد یا کمد بگذارید و به فرزندتان در حین جمع کردن بگویید که او نیز این کارها را انجام دهد تا یاد بگیرد.

سن کودک در درست انجام دادن کارهایش بسیار موثر است. کودکان کم سن و سال توان انجام دادن کارهای بیش از حد سن خود را ندارند. به عنوان مثال گروهی از بچه ها مشغول عروسک بازی یا ماشین بازی هستند، بعد از اتمام بازی اتاق شلوغ و بهم ریخته را کودک کم سن و سال نمی تواند جمع کند. همین که کودک همراه شما به جمع کردن اسباب بازی ها مشغول می شود بسیار پسندیده است و او راباید تشویق کنید. اینگونه به کودک خود اعتماد به نفس ببخشید. به فرزندتان مسئولیت های در حد توانش را بدهید تا کار خود را تمام کند و شما نیز روی تمام کردن کارش تمرکز کنید. کودک با تمام کردن کارهایش و جمع کردن کامل اسباب بازی ها احساس خوبی دارد و به مرور مسئولیت پذیر می شود اما برعکس اگر اسباب بازی های خود را نیمه تمام رها کند و کار خود را به اتمام نرساند بی مسئولیت می شود و به اینکه کارها را نیمه تمام رها کند عادت خواهد کرد. زمان خیلی مهم است، اگر کارهای کودک زیاد طول بکشد او خسته و دلزده خواهد شد مراقب باشید تا او کارهایش را سروقت تمام کند.

جای اسباب بازی من کجاست

لازم است که در جمع کردن عروسک های کودک به او کمک کنید لازم است که نوع چیدن اسباب بازی هایش را در کمد به همراه خواندن شعر های کودکانه به او بیاموزید. با این ترفندها کار کردن را برای فرزندتان آسان و لذت بخش کنید تا او علاقمند به کار و فعالیت شود. با کودک همراه شوید تا او نیز یاد بگیرد.

نوع نگاه شما به کار ناخودآگاه در کودک تاثیر می گذارد. کار های خانه را با لذت انجام دهید تا جمع کردن اسباب بازی ها و تمیز کردن اتاق برای کودک لذت بخش به نظر برسد. کار ها را تبدیل به بازی کنید و با کودک خود مسابقه دهید. هر کسی که کارهایش را زود تر و تمیز تر انجام دهد برنده است. خواهید دید که کودک در کمترین زمان ممکن عروسک هایش را خیلی مرتب در جای خود قرار داده است. هرگز به کودک خود رشوه بابت کارهایی که انجام می دهد نپردازید. جمع کردن اتاق بازی وظیفه کودک است. درست است که کودک کارهایش را زودتر تمام کرده و برنده مسابقه است اما جایزه او خرید اسباب بازی یا یک وسیله بازی (هرچند ارزان) نیست. خوب است که به کودک خود عروسک هدیه بدهید اما در قبال انجام دادن وظیف هایش نباید این هدیه را دریافت کند. اما او را تشویق کنید و از او تشکر شایسته کنید.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
10 / 10
از 1 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()