سبد خرید 0
« بازگشت به لیست مقالات | شنبه 19 بهمن 1398 در ساعت 19 : 57 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دو نوع بازی درمانی داریم، بازی درمانی فعال و بازی درمانی غیر فعال. در بازی درمانی غیر فعال کودک محدود به تعداد خاصی اسباب بازی نیست، اما در بازی درمانی فعال نه تنها تعداد اسباب بازی ها مشخص شده و محدود است بلکه پدر و مادر یا مربی کودک نیز باید به عنوان درمانگر با کودک به بازی کردن مشغول شود. بازی کردن برای کودک از مهم ترین کار هایی است که باید انجام دهد، حال اگر این بازی را اصولی انجام دهید تبدیل به یک کار درمانی می شود. هر کاری که در بزرگسالی انجام می دهیم را در میان بازی های فرزندمان نیز می توانیم مشاهده کنیم، کودک ما به همراه اسباب بازی هایش آموخته های خود را در بازی ها تکرار می کند و درواقع آینه تمام نمای ما است. او با انجام دادن بازی از علایق خود می گوید و افکارش را با این کار با ما در میان می گذارد، به عبارتی بازی زبان مشترک تمام کودکان است. کودک در میان بازی های روزمره و با کمک ابزار های بازی خود توانایی بیشتری دارد و به راحتی مشکلات خود را حل می کند، با خرید اسباب بازی مناسب برای فرزندتان به او قدرت دهید، او با انجام دادن بازی می تواند به استقلال فکری برسد و اعتماد به نفس خود را تقویت کند. در کنار فرزندتان باشید و با او بازی کنید چراکه کودک احساسات خود را در بازی بیان می کند، او در حین بازی با اسباب بازی هایش به شما کد می دهد و شما را از شادی، ناراحتی، عصبانیت و ترس های خود آگاه می کند تا از شما احساس امنیت دریافت کند و میزان ارزش خود را نزد شما اینگونه می سنجد.

همین که روزانه ساعاتی را در کنار فرزندتان به بازی کردن مشغول شوید در حال بازی درمانی هستید اما اگر می خواهید یک بازی درمانی هدفمند انجام دهید تا یک مشکل خاصی را برطرف کنید باید کاملا از شخصیت فرزند خود آگاه باشید تا به این ترتیب مشکل کودک را با یک بازی و اسباب بازی مشخص درمان کنید. کودک باید در این نوع بازی کاملا احساسات خود را به شکل واضح نشان دهد، این وظیفه درمانگر است که با انتخاب یک بازی یا اسباب بازی خوب باعث شود که کودک احساساتی چون خشم، ترس و شادی خود را به خوبی نشان دهد. هدف از بازی درمانی کاهش استرس و اضطراب کودک است، این یک روش درمانی بسیار موثر است که روی تمام کودکان تاثیر مثبتی دارد و به اندازه چشم گیری مشکلات کودک را بر طرف می کند.

بازی درمانی با اسباب بازی های مشخص

بازی درمانی فعال نوعی روش درمانی است که کودک با چند عدد اسباب بازی مشخص شده سر و کار دارد و به سمت هدفی مشخصت به واسطه درمانگر هدایت می شود. موقعیت بازی را بر اساس مشکل کودک طراحی کنید، اسباب بازی های مربوطه را آماده کنید و سپس بازی هدفمند خود را شروع کنید. به عنوان مثال در بازی درمانی برای کودکی که از پرندگان ترس دارد آوردن اسباب بازی هایی چون ماشین قدرتی و بلوک های خانه سازی اشتباه است بلکه باید با ساخت محیطی مشابه به محل زندگی پرندگان و تعریف داستان هایی جذاب کودک را کم کم نسبت به حیوانات و پرندگان خوش بین کنید. شما زمانی می توانید بر روی کودک تاثیر بگذارید و به قول معروف یک بازی درمانگر خوب باشید که با ساخت محیطی مشابه شرایط را برای پذیرش کودک فراهم سازید.

همانطور که گفته شد در بازی درمانی غیر فعال، بازی درمانگر نباید به کودک کاری داشته باشد. کودک در این روش کاملا آزاد است تا از هر اسباب بازی که می خواهد استفاده کند؛ در این روش وظیفه شما کشف مشکلات از طریق نگاه کردن به بازی است. روان درمانگر غیر فعال به کودک آزادی عمل می دهد و انتخاب اسباب بازی را بر عهده خود کودک می گذارد چراکه می خواهد روحیات کودک را به خوبی بشناسد تا دقیق مطابق با روحیات کودک عمل کند. ایجاد شرایطی مناسب برای جلب اعتماد کودک از مهم ترین وظایف یک بازی درمانگر است. به خاطر داشته باشید که این روش درمانی برای از بین بردن عادت اشتباه کودک است پس در نتیجه صبور باشید و با اشتباهات پی در پی کودک او را سرزنش نکنید. اگر می خواهید بازی درمانگر کودک باشید همیشه نیمه پر لیوان را برای کودک برجسته کنید تا نیمه خالی لیوان را نبیند. در مسیر درمان روز هایی را در پیش دارید که کودک تمایلی به بازی و اسباب بازی نشان نمی دهد اما شما بیکار نمانید و بازی را شروع کنید، زمانی که کودک اشتیاق شما را در حین بازی با اسباب بازی ها ببیند کم کم تمایل نشان می دهد و با شما همراه می شود. اتاق بازی کودک را جوری طراحی کنید که او بازی کردن را در آن محیط دوست داشته باشد؛ تمیز بودن اتاق، استفاده از رنگ های ملایم و شاد، وجود یک کمد برای مرتب کنار هم چیدن اسباب بازی ها نکاتی است که برای اتاق بازی کودک باید رعایت کنید. اتاق بازی کودک یعنی اتاقی که پر از ابزار هایی کودکانه باشد، وسایلی مانند آبرنگ، دفتر نقاشی، کتاب داستان، مداد رنگی، انواع اسباب بازی ها، آدمک های چوبی و پلاستیکی، عروسک ها، تخته هایی برای نوشتن، چسب و کاغذ های رنگی برای ساخت کار دستی و....، این ها ابزار هایی هستند که کودک تمام وقت با آن ها سر و کار دارد تا مهارت های خود را در حین بازی تقویت کند.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
بهترین اسباب بازی در تمام سنین بهترین اسباب بازی در تمام سنین اطلاعات کودک را در مورد اسباب بازی ها کامل کنید اطلاعات کودک را در مورد اسباب بازی ها کامل کنید خرید اسباب بازی های جدید و خاص خرید اسباب بازی های جدید و خاص پیش از خرید اسباب بازی چه اندازه اطلاعات در مورد آن دارید پیش از خرید اسباب بازی چه اندازه اطلاعات در مورد آن دارید خرید اسباب بازی هایی که به تقویت هوش کودکان یک ساله کمک می کنند خرید اسباب بازی هایی که به تقویت هوش کودکان یک ساله کمک می کنند کودکانی که اسباب بازی ندارند کودکانی که اسباب بازی ندارند بازی درمانی با اسباب بازی های مشخص بازی درمانی با اسباب بازی های مشخص خرید اسباب بازی مناسب برای تقویت حواس پنجگانه خرید اسباب بازی مناسب برای تقویت حواس پنجگانه کودک با این اسباب بازی تجربیات زیادی به دست می آورد کودک با این اسباب بازی تجربیات زیادی به دست می آورد خرید اسباب بازی مناسب برای جلو گیری از ایجاد ترس در کودک خرید اسباب بازی مناسب برای جلو گیری از ایجاد ترس در کودک این ربات اسباب بازی را می توانید با صدای خود به ماشین تبدیل کنید این ربات اسباب بازی را می توانید با صدای خود به ماشین تبدیل کنید ایده گرفتن از داستان ها برای ساخت بازی و اسباب بازی ایده گرفتن از داستان ها برای ساخت بازی و اسباب بازی با لگو تکنیک اسباب بازی ماشین خود را مهندسی کنید با لگو تکنیک اسباب بازی ماشین خود را مهندسی کنید چه دلایلی باعث ترس کودک از بازی کردن می شود چه دلایلی باعث ترس کودک از بازی کردن می شود تغییر سبک زندگی با خرید اسباب بازی مناسب تغییر سبک زندگی با خرید اسباب بازی مناسب بازی کودک را مشاهده کنید تا آرامش بگیرد بازی کودک را مشاهده کنید تا آرامش بگیرد خرید اسباب بازی برای دوقلو ها خرید اسباب بازی برای دوقلو ها اسباب بازی ها را برای بازی بخرید اسباب بازی ها را برای بازی بخرید تقویت هوش کودک با خرید اسباب بازی های فکری و آموزشی تقویت هوش کودک با خرید اسباب بازی های فکری و آموزشی خرید اسباب بازی برای تقویت مهارت های حرکتی کودک خرید اسباب بازی برای تقویت مهارت های حرکتی کودک
10 / 10
از 1 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()